Skip to main content

Breadcrumb

7th Nkoyo Ibori U-18 Athletics Championships, Oghara, March 4-6, 2010 - Results

100m Girls Heat Iwind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 79 Hope Jacob Kaduna 24/01/1993 12.25Secs
2nd 26 Okorie Mary Bauchi 5/5/1994 12.62secs
3rd 135 Adewale Adebusola Rivers 28/05/1994 12.70secs
4th 1 Nneoma Brown Abia 30/6/1993 13.06secs
5th 95 Ajasa Olutaayo Ogun 10/3/1996 13.31secs
6th 125 Seun Folami Oyo 9/3/1993 13.44secs
7th 69 Adewunmi Seun Ekiti 10/10/1995 13.56secs
8th 61 Ebere Ekeze Edo 28/11/1993 14.77secs
100m Girls Heat 2wind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 2 Nkeiruka Uwakwe Abia 28/7/1994 12.37secs
2nd 149 Njoku Sarah Ondo 5/9/1997 12.69secs
3rd 148 Yemi Olubajo Oyo 1/12/1994 12.81secs
4th 80 Mercy Enrwa Abu Kaduna 23/09/1994 13.61secs
5th 67 Sanusi Blessing Ekiti 10/5/1996 14.25secs
6th 35 Musa Aishetu Benue 17/07/1995 14.91secs
7th 70 Friday Joy Ekiti 11/3/1996 15.28secs
8th 137 Efe Favour Rivers 14/05/1994 DNS
100m Girls Heat 3wind -0.1mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 60 Isoken Igbinosu Edo 23/07/1993 12.32secs
2nd 107 Obanoye Gbemisola Ondo 23/11/1993 12.84secs
3rd 134 Odia Loveth Rivers 10/6/1994 12.85secs
4th 3 Queen Egege Abia 3/12/1993 12.95secs
5th 78 Gbadamosi .T. Hassan FCT 14/11/1994 13.14secs
6th 68 Adeloye Tosin Ekiti 12/12/1996 13.24secs
7th 90 Chime Glory Lagos 19/05/1995 13.49secs
8th 88 Bada Iyanuoluwa kogi 3/1/1995 13.82secs
Javelin Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 23 Igwebuike Akachukwu Solomon Anambra 31/12/1994 49.45m
2nd 54 Nwoye Ifeanyi Delta 21/11/1993 44.07m
 
 
  30 Akintokun Bode Kelly Ondo 24/04/1993 DNF
 
 
  102 Eniola Joseph Ondo 14/09/1993 DQ
ResultShot Put Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 54 Nwoye Ifeanyi .A Delta 21/11/1993 18.84m
2nd 142 Onasanya Owolabi Rivers 5/12/1993 11.25m
 
 
  209 Okafor Stanley Onyiye Anambra 12/6/1994 DNF
 
 
  154 Kelvin Uthobor Edo  
 
  DQ
 
 
  215 Okpozih Shadrach Delta  
 
  DQ
 
 
  281 Victor Ugonna Delta  
 
  DQ
1500m Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 129 Pereira Oluwabukola Rivers 10/12/1995 4.40:97.
2nd 34 Agber Shimenege Benue 22/12/1993 4.42:44.
3rd 119 Abiye David Oyo 20/4/1992 4.4:45.
4th 132 Shabi Mosidat Rivers 6/4/1993 4.44:88.
5th 130 Ogunkoya Maibat Rivers 11/5/1993 4.45:59.
6th 109 Emmanuel B. Ngozi Ondo 5/4/1996 4.49:52
7th 50 Daisy Akpofa Delta 15/9/1993 5.01:59.
8th 44 Ekpenyong B. Okon Cross River 4/4/1994 5.05:43.
1500m Boys Finals
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 104 Ogunseye Goke Ogun 28/2/1994 4.06:72.
2nd 143 Bamgbala Rahamon Rivers 3/4/1993 4.07:91
3rd 113 Adeyami Olaoluwa Ondo 12/12/1993 4.09:35
4th 127 Reuben Peter Plateau 1/6/1994 4.09:69
5th 15 Daniel Godwin Adamawa 15/9/1993 4.15:37
6th 13 Obinna Nwaneri Abia 26/4/1994 4.19:35
7th 117 Adeyemo K. Matanmi Osun 5/11/1993 4.37:57
110m Hurdles Boys Finalwind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 146 Mark Mathew Rivers 25/1/1993 17.33secs
2nd 11 Chibeze Ogbonna Abia 1/10/1993 21.10secs
3rd 10 Uche Ibe Abia 12/12/1993 21.80secs
4th 13 Obinna Nwanewi Abia 26/04/1994 22.19secs
Hurdles 100m Girlswind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 85 Dayo Oshinbanjo Kebbi 14/5/1994 16.71secs
2nd 137 Efe Favour Rivers 14/05/1994 16.84secs
3rd 133 Aweda Rukayat Rivers 25/05/1994 16.92secs
4th 124 Rukayat Lawal Oyo 12/6/1993 20.47secs
5th 6 Ann Nwaogu Abia 1/10/1993 20.58secs
6th 86 Kemi Adekoya Kebbi 16/1/1994 DNS
Result400m Girls Heat 1
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 2 Nkeiruka Uwakwe Abia 28/7/1994 55.36secs
2nd 65 Ehis Ozegbe Edo 9/6/1993 60.21secs
3rd 137 Efe Favour Rivers 14/05/1994 60.79secs
4th 115 Emmanuel Patience Osun 20/12/1993 61.69secs
5th 47 Aziebgehin Faith Delta 24/10/1995 63.76secs
6th 91 Awolesi Olabisi Lagos 19/10/1995 70.67secs
400m Girls Heat 2
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 66 Rita Ossai Edo 10/10/1995 56.82secs
2nd 153 Queen Egege Abia 3/12/1993 58.80secs
3rd 96 Abimbola Junaid Ogun 8/12/1996 59.48secs
4th 48 Success Nwafor Delta 24/11/1994 60.87secs
5th 139 Chidima Nwafor Rivers 23/4/1993 DNS
6th 121 Bukola Abodunrin Oyo 7/2/1994 DNS
7th 25 Thophanus Victoria Bauchi 13/05/1993 DNS
Heat 3 400m Girls
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 133 Aweda Rukayat Rivers 25/05/1994 58.68secs
2nd 99 Oyemade Eborah Ogun 10/11/1994 60.97secs
3rd 16 Ekwo Emem Peter Akwa Ibom 1/5/1992 61.10secs
4th 71 Olalere Ruth Ekiti 11/11/1995 64.80secs
400m Girls Heat 4
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 110 Oladoye Funke Ondo 5/12/1993 57.66secs
2nd 42 Chidima Okechukwu Cross River 11/11/1994 59.30secs
3rd 58 Kadiri Sarah Ebonyi 12/12/1994 60.81secs
4th 136 Howells Aminayanate Rivers 26/07/1993 62.39secs
5th 81 Atinuke Olukola Kano 15/9/1994 68.18secs
6th 17 Idara Daniel Akwa ibom 26/6/1992 69.10secs
400m Boys Heat 1
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 141 Isa Umar Rivers 10/6/1993 50.03secs
2nd 63 Akerele Omaiza Edo 12/2/1993 51.60secs
3rd 46 Jasper Bassey Nsika Cross Rivers 15/06/1993 51.99secs
4th 171 David Samuel Niger 25/05/1993 52.06secs
5th 18 Udo Saviour Friday Cross Rivers 23/3/1993 DNS
6th 84 David Joseph Kano 21/8/1993 DNS
Result400m Boys Heat 2
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 19 Akpa Ubon Sunday Akwa Ibom 1/1/1993 50.33secs
2nd 59 Ugochukwu Ottah Ebonyi 15/08/1994 51.75secs
3rd 77 Jeje Busayo Ekiti 20/05/1995 53.88secs
4th 89 Aremu Arimiyan Kogi 30/12/1992 54.11secs
5th 144 Lawal T. Ademola Rivers 13/06/1994 54.58secs
6th 105 Emmanuel Odejobi Ogun 6/2/1993 60.47secs
400m Boys Heat 3
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 128 Edora Anthony Plateau  
 
  50.24secs
2nd 145 Bariadora Friday Rivers 19/12/1994 50.34secs
3rd 65 Orukpe Erayokan Edo 10/12/1993 51.41secs
4th 83 Bashiru Salisu Fagge Kano 2/2/1993 54.24secs
5th 112 Akinnitire seun Olamide Ondo 10/1/1996 59.75secs
6th 30 Abdulraham Mamman Bauchi 23/05/1994 DNS
Final Long Jump Boys
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 100 Olajide Abiola Ogun 7/8/1993 6.55m -0.1
2nd 23 Igwebuike Akachukwu Anambra 31/12/1994 6.00m -0.0
3rd 19 Akpan Ubom Sunday Akwa Ibom 1/1/1993 5.89m +0.1
4th 140 Olaleye Gabriel rivers 10/6/1993 5.80m +0.1
5th 10 Uche Ibe Abia 12/12/1993 5.05m +0.1
Final 100m Girlswind +0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 2 Nkeiruka Uwakwe Abia 28/7/1994 12.27secs
2nd 60 Isoken Igbinosu Edo 23/07/1993 12.43secs
3rd 79 Hope Jacob Kaduna 24/01/1993 12.53secs
4th 148 Yemi Olubajo Oyo 1/12/1994 12.89secs
5th 149 Njoku Sarah Ondo 5/9/1997 12.89secs
6th 135 Adewale Adebusola Rivers 28/05/1994 13.11secs
7th 107 Obanoye Gbemisola Ibidun Ondo 23/11/1993 13.11secs
8th 26 Okorie Mary Bauchi 5/5/1994 15.50secs
Result100m Boys Finalwind +0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 14 Harry Chukwudi Abia 9/1/1993 11.01secs
2nd 102 Quadri Abiodun Ogun 6/4/1993 11.22secs
3rd 92 Ifiok Andrew Lagos 24/11/1993 11.24secs
4th 101 Ifemosun dare Ogun 5/5/1993 1155secs
5th 154 Afolabi Olamide Ekiti 10/12/1996 11.56secs
6th 55 Odudura Divine Delta 14/5/1992 11.73secs
7th 76 Jaiyeoba Yinka Ekiti 10/3/1995 11.75secs
8th 103 Sobusi Taiwo Ogun 6/2/1995 11.81secs
Discuss Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 108 Nana Taye Aina Ondo 1/10/1993 26.98m
2nd 49 Obuakaeze Amala Delta 9/5/994 26.14m
3rd 52 Agu Ada Delta 6/6/1994 25.06m
4th 1 Brown Nneoma Abia 30/6/1993 24.18m
5th 40 Ahmed Juan Benue 12/6/1993 23.42m
6th 87 Agbelusi Olufunmilayo Kebbi 7/1/1995 21.00m
7th 41 Zever Priscilia Benue 12/5/1993 20.20m
8th 72 Olatunji Maiame Ekiti 5/3/1996 19.74m
ResultDAY TWO

FRIDAY 5TH MARCH, 2010

9.00am 5,000m Final Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 126 Emmanuel Gyang Plateau 13/9/1993 15.05.12.
2nd 113 Adeyemi Olaoluwa Sunday Ondo 12/12/1993 16.23.90.
3rd 118 Razaq Azeez Agboola Osun 7/4/1993 16.52.46.
4th 13 Obinna Nwaneri Abia 26/4/1994 17.02.67
5th 44 Ekpenyong B. Okon Cross Rivers 4/4/1994 18.32.36.
6th 117 Adeyemo Kazeem Matanmi Osun 5/11/1993 DNS
7th 143 Bamgbala Rahamon Rivers 3/4/1993 DNS
400m Hurdles Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 137 Efe Favour Rivers 14/05/1994 65.31secs
2nd 133 Aweda Rukayat Rivers 25/05/1994 66.34secs
3rd 86 Kemi Adekoya Kebbi 14/5/1994 67.20secs
4th 48 Success Nwazor Delta 24/11/1994 69.88secs
5th 85 Dayo Oshinbajo Kebbi 14/5/1994 70.11secs
6th 6 Ann Nwogu Abia 1/10/1993 71.15secs
7th 138 Bassey Grace Rivers 7/10/1994 71.36secs
8th 38 Omirigbe Abigael Benue 11/9/1993 80.91secs
9.50am 400m Hurdles Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 146 Mark Mathew Rivers 25/1/1993 57.03secs
2nd 11 Chibyezee Ogbonna Abia 1/10/1993 62.27secs
3rd 89 Aremu Arimiyan Kogi 30/12/1992 63.48secs
4th 77 Jeje Busayo Ekiti 20/05/1995 64.59secs
10.10am 10.00am 800m Girls Heat I
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 98 Ogunola Serah Ogun 12/10/1996 2.22.04
2nd 5 Maryann Etoama Abia 10/7/1993 2.24.40
3rd 114 Soliu Maryam Osun 11/1/1994 2.26.85
4th 36 Unokyur Seember Benue 27/7/1995 2.29.47
5th 21 Agu Obibueze Chinyere Anambra 11/11/994 2.31.82
6th 88 Bada Iyanuoluwa Kogi 3/1/1995 2.44.19
7th 120 Titi Ajakaye Oyo 26/6/1993 2.47.19
8th 48 Success Nwazor Delta 24/11/1994 DNS
Result10.10am 800m Girls Heat II
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 63 Rita Ossai Edo 10/10/1995 2.17.12
2nd 119 Abiye David Oyo 20/4/1992 2.17.26
3rd 34 Agber Shimenenge Benue 22/12/1993 2.18.61
4th 130 Ogunkoya Muibat Rivers 11/5/1993 2.19.61
5th 97 Solarin Yemisi Ogun 28/2/994 2.23.79
6th 109 Emmanuel Blessing Ngozi Ondo 5/4/1996 2.28.05
7th 94 Christy Okafor Adah Niger 26/02/1992 2.36.95
8th 9 David Chidum Abia 12/11/1993 2.59.06
9th 44 Ekpenyong B. Okon  
 
  Cross River DNS
800m Heat 1 Boys
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 143 Bamgbala Rahamon Rivers 3/4/1993 2.06.57
2nd 13 Obinna Nwaneri Abia 26/4/1994 2.07.16
3rd 82 Simon Aba Kano 14/8/1993 2.07.91
4th 117 Adeyemo Kazeem Matonmi Osun 5/11/1993 2.09.91
5th 29 Musa Timothy Bauchi 11/10/1994 2.30.98
 
 
  94 Christy Okafor Adah Niger 26/02/1992 DNS
 
 
  59 Ugochukwu Ottah Ebonyi 15/08/1994 DNS
10.30am 800m Boys Heat II
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 104 Ogunseye Goke Ogun 28/2/1994 2.17.12
2nd 65 Orukpe Erayokan Edo 10/12/1993 2.17.26
3rd 56 Bulaimin Oladepo Delta 24/10/1994 2.18.61
4th 127 Reuben Peter Plateau 1/6/1994 2.19.61
5th 28 Halilu Adamu Bauchi 22/08/1994 2.23.79
6th 89 Aremu Arimiyan Kogi 30/12/1992 2.28.05
200m Girls Heat 1wind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 60 Isoken Igbinosu Edo 17/09/1993 25.85secs
2nd 149 Njoku Serah Ondo 5/9/1997 26.46secs
3rd 131 Amedigini Cecilia Rivers 17/09/1993 26.88secs
4th 78 Gbadamosi Taiwo Hassana FCT 14/11/1994 27.77secs
5th 2 Nkeiruka Uwakwe Abia 28/7/1994 DNS
6th 35 Musa Aishetu Benue 17/07/1995 DNS
7th 81 Atinuke Olukola Kano 15/9/1994 DNS
Result200m Girls Heat 2wind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 136 Howells Aminayanate Rivers 26/07/1993 26.70secs
2nd 62 Ebere Ekeze Edo 28/11/1993 26.86secs
3rd 16 Ekwo Emem Peter Akwa Ibom 1/5/1992 26.90secs
4th 125 Seun Folami Oyo 9/3/1993 22.72secs
5th 90 Chime Glory Lagos 19/05/1995 27.96secs
6th 89 Iyamu Chidum Kogi 24/12/1993 28.95secs
7th 43 Easther Upong Cross River 9/9/1994 DNS
8th 69 Adewunmi Seun Ekiti 10/10/1995 DNS
200m Girls Heat 3wind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 58 Kadiri Sarah Ebonyi 12/12/1994 26.69secs
2nd 148 Yemi Olubajo Oyo 1/12/1994 26.76secs
3rd 4 Chukwu Chinenye Abia 2/7/1994 26.84secs
4th 17 Idara Daniel Akwa Ibom 26/6/1992 27.42secs
5th 139 Nwafor Chidum Rivers 23/4/1993 27.88secs
6th 67 Sanusi Blessing Ekiti 10/5/1996 29.35secs
7th 95 Ajasa Olutayo Ogun 10/3/1996 DNS
8th 70 Friday Joy Ekiti 11/3/1996 DNS
200m Boys Heat 1wind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 141 Isa Umar Rivers 10/6/1993 22.89secs
2nd 19 Akpan Uboh Sunday Akwa Ibom 1/1/1993 22.98secs
3rd 102 Quadri Abiodun Ogun 6/4/1993 23.04secs
4th 75 Yusuf Ismaila Ekiti 15/08/1996 23.66secs
5th 12 Onyeka Nketa Abia 8/8/1993 24.11secs
6th 83 Bashiru Salisu Fagge Kano 2/2/1993 24.76secs
7th 66 Akarele Omaiza Edo 12/2/1993 DNS
8th 93 Olumide Adekile Niger 15/10/1994 DNS
200m Boys Heat 2wind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 14 Harry Chukwudi Abia 9/1/1993 22.86secs
2nd 145 Bariadora Friday Rivers 19/12/1994 23.06secs
3rd 92 Ifiok Andrew Lagos 24/11/1993 23.12secs
4th 154 Afolabi Olamide Ekiti 10/12/1996 23.57secs
5th 101 Ifemosun Dare Ogun 5/5/1993 23.78secs
6th 76 Jaiyeoba Yinka Ekiti 10/3/1995 24.46secs
7th 103 Sobusi Taiwo Ogun 6/2/1995 24.90secs
8th 45 Akan Augustin Cross Rivers 9/10/1994 25.91secs
Result200m Heat 3 Boyswind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 171 David Samuel Niger  
 
  23.85secs
2nd 147 fabiyi Gabriel Ekiti  
 
  23.98secs
3rd 150 Makinde Dayo Ekiti  
 
  24.34secs
4th 144 Lawal Toheeb Rivers  
 
  24.69secs
5th 61 Godwin Airhien Edo  
 
  24.81secs
6th 27 Isa Usman Bauchi  
 
  25.61secs
400m Girls Semi Final I
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 2 Nkiruka Uwakwe Abia 28/7/1994 55.32secs
2nd 133 Aweda Rukayat Rivers 25/05/1994 58.42secs
3rd 65 Ehis Ozegbe Edo 9/6/1993 59.37secs
4th 58 Kadiri Sarah Ebonyi 12/12/1994 59.71secs
5th 137 Efe Favour Rivers 14/05/1994 69.91secs
6th 99 Oyemade Eborah Ogun 10/11/1994 DNF
7th 136 Howells Aminayanare Rivers 26/07/1993 DNF
400m Girls Semi Final II
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 66 Rita Ossai Edo 10/10/1995 56.22secs
2nd 110 Oladoye Funke Ondo 5/12/1993 56.94secs
3rd 153 Queen Egege Abia 3/12/1993 56.64secs
4th 96 Abimbola Junaid Ogun 8/12/1996 59.64secs
5th 16 Ekwo Emem Peter Akwa Ibom 1/5/1992 59.73secs
6th 115 Emmanuel Patience Osun 20/12/1993 63.18secs
7th 42 Chidima Okechukwu Cross River 11/11/1994 DNC
8th 47 Aziegbehin Faith Delta 24/10/1995 DNC
3.25pm 200m Girls Semi-Final Iwind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 60 Isoken Igbinosu Edo 23/07/1993 25.97secs
2nd 131 Amedigini Cecilia Rivers 17/09/1993 26.87secs
3rd 148 Yemi Olubajo Oyo 1/12/1994 27.28secs
4th 136 Howells Aminayanate Rivers 26/07/1993 27.40secs
5th 125 Seun Folami Oyo 9/3/1993 29.03secs
 
 
  139 Chidima Nwafor Rivers 23/4/1993 DNF
 
 
  16 Ekwo Emem Peter Akwa Ibom 1/5/1992 DNF
 
 
  68 Adeloye Tosin Ekiti 12/12/1996 DNF
Result3.30pm 200m Girls Semi-Final IIwind -0.0mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 149 Njoku Serah Ondo 5/9/1997 26.62secs
2nd 58 Kadiri Sarah Ebonyi 12/12/1994 26.95secs
3rd 61 Ebere Ekeze Edo 28/11/1993 27.14secs
4th 4 Chukwu Chinenye Abia 2/7/1994 27.54secs
5th 78 Gbadamosi Taiwo Hassana FCT 14/11/1994 28.47secs
6th 90 Chime Glory Lagos 19/05/1995 28.55secs
 
 
  17 Idara Daniel Akwa Ibom 26/6/1992 DNF
 
 
  89 Iyamu Chidum Kogi  
 
  DNF
4.10pm 200m Boys Semi-Final Iwind -0.0mps
Lane Bib Name State DoB Mark
1st 14 Harry Chukwudi Abia 9/1/1993 22.81secs
2nd 102 Quadri Abiodun Ogun 6/4/1993 23.09secs
3rd 145 Bariadora Friday Rivers 19/12/1994 23.12secs
4th 74 Afolabi Olamide Ekiti 10/12/1996 23.72secs
5th 101 Ifemosun Dare Ogun 5/5/1993 23.86secs
6th 150 Makinde Dayo Ekiti  
 
  24.75secs
7th 61 Godwin Airhien Edo  
 
  25.86secs
 
 
  171 David Samuel Niger 25/05/1993 DNF
4.10pm 200m Boys Semi-Final IIwind -0.0mps
Lane Bib Name State DoB Mark
1st 92 Ifiok Andrew Lagos 24/11/1993 23.00secs
2nd 19 Akpan Ubon Sunday Akwa Ibom 1/1/1993 23.08secs
3rd 141 Isa Umar Rivers 10/6/1993 23.14secs
4th 147 Fabiyi Gabriel Rivers  
 
  24.04secs
5th 75 Yusuf Ismaila Ekiti 15/08/1996 24.17secs
6th 76 Jaiyeoba Yinka Ekiti 10/3/1995 24.19secs
7th 144 Lawal Toheeb Rivers  
 
  25.58secs
 
 
  12 Onyeka Nketa Abia 8/8/1993 DNF
Shot Put Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 53 Okocha Chinyere Delta 26/07/1994 10.43m
2nd 49 Obuakaeze Amala Delta 9/5/994 9.85m
3rd 41 Zever Pricilia Benue 12/5/1993 9.49m
4th 1 Nneoma Brown Abia 30/6/1993 8.81m
5th 52 Agu Ada Delta 6/6/1994 8.70m
6th 73 Aina Simon Ekiti 10/5/1995 8.22m
7th 108 Nana Taye Aina Ondo 1/10/1993 8.17m
8th 72 Olatunji Mariam Ekiti 5/3/1996 7.31m
9th 116 Agboola Shadiat Osun 11/12/1993 4.55m
ResultLong Jump Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 79 Hope Jacob Kaduna 24/01/1993 5.72m -0.1
2nd 135 Adewale Adebusola Rivers 28/05/1994 5.15m -0.0
3rd 4 Chukwu Chinenye Abia 2/7/1994 5.10m -0.0
4th 17 Idara Daniel Akwa Ibom 26/6/1992 4.94m -0.0
5th 107 Obanoye G. Idunnu Ondo 23/11/1993 4.85m -0.0
6th 99 Oyemade Eborah Ogun 10/11/1994 4.82m -0.0
7th 86 Kemi Adekoya Kebbi 16/1/1994 4.79m -0.0
8th 28 Taiwo Gbadamosi FCT 14/11/1994 4.76m -0.0
Javelin Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 39 Terhemba Bridget Benue 12/4/1994 30.26m
2nd 108 Nana Taye Aina Ondo 1/10/1993 29.21m
3rd 87 Oluwafunmi Agbe Kebbi 7/1/1995 28.50m
4h 41 Pricillia Zever Benue 12/5/1993 28.28m

DAY 3: 06/03/2010 AFTERNOON

3.00pm High Jump Boys Final
Order Bib Name State DoB Mark
1st 100 Olajide Abiola Ogun 7/8/1993 1.70m
2nd 76 Jaiyeoba Yinka Ekiti 10/3/1995 1.65m
3rd 140 Olaleye Gabriel kayode Rivers 10/6/1993 1.65m
4th 23 Igwebuike Akachukwu S. Anambra 31/12/1994 1.65m
5th 75 Yusuf Ismaila Ekiti 15/08/1996 1.55m
3.00pm 200m Girls Finalwind -0.2mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 60 Isoken Igbinosu Edo 23/07/1993 25.04secs
2nd 149 Njoku Serah Ondo 5/9/1997 25.98secs
3rd 61 Ebere Ekeze Edo 28/11/1993 26.24secs
4th 131 Amedigini Cecilia Rivers 17/09/1993 26.34secs
5th 148 Yemi Olubajo Oyo 1/12/1994 26.65secs
6th 136 Howells Aminayanate Rivers 26/07/1993 26.67secs
7th 58 Kadiri Sarah Ebonyi 12/12/1994 26.70secs
8th 4 Chukwu Chinenye Abia 2/7/1994 26.83secs
Result3.20pm 200m Boys Finalwind -0.1mps
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 92 Ifiok Andrew Lagos 24/11/1993 22.52secs
2nd 14 Harry Chukwudi Abia 9/1/1993 22.62secs
3rd 19 Akpan Ubon Sunday Akwa Ibom 1/1/1993 22.70secs
4th 102 Quadri Abiodun Ogun 6/4/1993 22.74secs
5th 145 Bariadora Friday Rivers 19/12/1994 22.94secs
6th 141 Isa Umar Rivers 10/6/1993 23.03secs
7th 74 Afolabi Olamide Ekiti 10/12/1996 23.84secs
8th 147 Fabiyi Gabriel Rivers  
 
  24.03secs
3.30pm Discus Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 54 Nwoye Ifeanyi Augustine Delta 21/11/1993 43.16m
2nd 23 Igwebuike Akachukwu Solomon Anambra 31/12/1994 32.40m
3rd 77 Jeje Busayo Ekiti 20/05/1995 21.04m
3.50pm 800m Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 119 Abiye David Oyo 20/4/1992 2:15.66secs
2nd 34 Agber Shimenenge Benue 22/12/1993 2:16.22secs
3rd 130 Ogunkoya Muibat Rivers 11/5/1993 2:17.16secs
4th 98 Ogunola Serah Ogun 12/10/1996 2:19.34secs
5th 5 Maryann Etoama Abia 10/7/1993 2:23.53secs
6th 36 Unokyur Seember Benue 27/7/1995 2:29.98secs
7th 114 Soliu Maryam Osun 11/1/1994 2:30.81secs
4.10pm 800m Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 104 Ogunseye Goke Ogun 28/2/1994 1:59.14secs
2nd 65 Orukpe Erayokan Edo 10/12/1993 1:59.40secs
3rd 143 Bamgbala Rahamon Rivers 3/4/1993 1:59.69secs
4th 82 Simon Aba Kano 14/8/1993 2:01.66secs
5th 127 Reuben Peter Plateau 1/6/1994 2:03.11secs
6th 56 Bulaimin Oladepo Delta 24/10/1994 2:03.29secs
7th 13 Obinna Nwaneri Abia 26/4/1994 2:05.17secs
8th 117 Adeyemo Kazeem Matonmi Osun 5/11/1993 2:12.96secs
Result4.00pm Triple Jump Girls Final
Order Bib Name State DoB Mark
2nd 1 Nneoma Brown Abia 30/6/1993 10.85m -0.0
4th 22 Mgbako Vivian Adaobi Anambra 12/9/1994 9.86m -0.0
1st 79 Hope Jacob Kaduna 24/01/1993 11.23m -0.0
3rd 38 Omirigbe Abigiel Benue 11/9/1993 10.81m -0.0
5th 99 Oyemade eborah Ogun 10/11/1994 9.50m -0.0
4.20pm 400m Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 2 Nkiruka Uwakwe Abia  
 
  54.75secs
2nd 110 Oladoye Funke Ondo  
 
  55.90secs
3rd 153 Queen Egege Abia  
 
  57.09secs
4th 65 Ehis Ozegbe Edo  
 
  57.88secs
5th 96 Abimbola Junaid Ogun  
 
  58.39secs
6th 58 Kadiri Sarah Ebonyi  
 
  58.53secs
7th 133 Aweda Rukayat Rivers  
 
  59.45secs
8th 66 Rita Ossai Edo  
 
  61.19secs
3.20pm 400m Boys Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 141 Isa Umar Rivers  
 
  49.32secs
2nd 19 Akpa Ubon Sunday Akwa Ibom  
 
  49.95secs
3rd 145 Bariadora Friday Rivers  
 
  50.02secs
4th 128 Edora Anthony Plateau  
 
  50.92secs
5th 59 Ugochukwu Ottah Ebonyi  
 
  51.55secs
6th 63 Akerele Omaiza Edo  
 
  52.20secs
7th 46 Jasper Bassey Nsika Cross Rivers  
 
  54.01secs
4.50pm 5,000m Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 111 Agidi Yemi Ondo 22/9/1993 17:56.38secs
2nd 129 Pereira Oluwabukola Rivers 10/12/1995 18:03.55secs
3rd 8 Chinomso Ogbonna Abia 4/4/1994 18:41.50secs
4th 33 Sange Mamnyer Benue 19/12/1993 18:41.93secs
5th 132 Shabi Mosidat Rivers 6/4/1993 19:28.84secs
6th 37 Tiza Msuur Benue 9/5/1994 19:38.12secs
7th 32 Zakor Mrumun Benue 5/2/1994 20:27.25secs
8th 7 Lechi Madubuezi  
 
  Abia 9/9/1994 20:28.79secs
4th-6th March, 20 Result5.50pm 4x100m Girls Final
Pos Bib Name State DoB Mark
1st 60 Isoken Igbinosu, Ebere Ekeze, EhisOzegbe, Rita Ossai Edo 23/07/1993 48.80secs
61 28/11/1993
62 9/6/1993
63 10/10/1995
2nd 1 Nneoma Brown, Nkeiruka Uwakwe, Queen Egege, Chukwu Chinenye Abia 30/6/1993 50.99sec
2 28/7/1994
3 3/12/1993
4 2/7/1994
3rd 131 Amedigini Cecilia, Aweda Rukayat, Odia Loveth, Adewale Adebusola Rivers 17/09/1993 51.30secs
133 25/05/1994
134 10/6/1994
135 28/05/1994
4th 67 Sanusi Blessing, Adeloye Ekiti 10/5/1996 51.74secs
68 12/12/1996
69 10/10/1995
70 11/3/1996
5th 120 Titi Ajakaye, Bukola Abodunrin, Deborah Adewale, Shallom Akinyeye Oyo 26/6/1993 53.72secs
121 7/2/1994
122 18/4/1993
123 10/9/1994
 
 
  103 Sobusi Taiwo, Ifemosun Dare, Olajide Abiola, Quadri Abiodun Ogun 6/2/1995 DNS
101 5/5/1993
100 7/8/1993
102 6/4/1993
   


 

Upcoming Events