Results of the 1st AFN Golden League Kaduna – 26th – 27th March 2010

The Athletics Federation of Nigeria Golden League – 26th – 27th March, 2010 Kaduna – Results

1st AFN Golden League Results

Day One Morning Shot Put Men Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st252Kelechukwu EzeoforPrisons 14.96m
2nd412Tunde AdeyemiOyo 14.20m
3rd271Dannis SundayRivers 13.92m
4th484Matthew EmmanuelPolice 11.93m
5th31Elis C. AbrahamABU Zaria 11.61m

Javelin Women Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st428Benedicta I. ItuaN.P 39.67m
2nd101Keke ImmaculateNSCDC 39.44m
3rd1Ato AugustinaAbia 38.70m
4th80Bridget TerhembaBenue 21.56m

5,000m Men Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st481Williams KefasPolice 16.28m.33sec
2nd312John BulusCD 16.29m.14sec
3rd422Stephen SundayPlateau 17.01m.06sec
4th464Chukwuma KaluPolice 17.01m.23sec
5th98Stephen YenyiBenue 17.10m.11sec
6th423Yakubu GyangPlateau 17.21m.23sec
7th388Osuolale TaiwoOndo 17.27m.05sec
8th93Mtonga SolomonBenue 18.04m.91sec

400mH Men Heat I

PosBibNameClubD of BirthMark
1st272Steve FikahRivers 54.00sec
2nd452Tosin KalejaiyePolice 54.02sec
3rd107Samuel OkoCD 56.69sec
4th459Benjamin IshayaPolice 57.57sec
5th421Osita ThomasDB Jos 57.88sec

400mH Men Heat II 100m Women Heat I Wind: +2.3mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st94Onakpoberuo IvoryBenue 54.52sec
2nd498Tajudeen OyewolePolice 55.41sec
3rd270Mark Matthew OmiriRivers 57.70sec
4th490Odoh VincentPolice 59.31sec
PosBibNameClubD of BirthMark 
1st426Adejoke TawaPolice 11.72secQ
2nd393Chinazor AmadiPrisons 11.95secQ
3rd214Taiwo BadamosiFCT 12.93sec 
4th104Ogunleye AbimbolaEkiti 13.46sec 

100m Women Heat II Wind: +2.5mps

PosBibNameClubD of BirthMark 
1st8Omaka JosephineAbia 11.43secQ
2nd269Silas StellaRivers 11.58secQ
3rd376Akinsola SileolaOndo 11.75secq
4th429Blessing IbirahPolice 12.39sec 
5th200Seidu AbosedeEkiti 12.87sec 

100m Women Heat III Wind: +2.3mps

PosBibNameClubD of BirthMark 
1st424Abibatu YusufPolice 12.08secQ
2nd163Jethro BunmiEkiti 12.30secQ
3rd273Grace AyemobaSloektan 12.34secq
4th274Veronica OdiliSloektan 12.39sec 
5th335Seiyefa TungboweiLoneStar 13.19sec 
6th445Oluchi OffornaPolice 13.52sec 
7th392Augustina UbaniPrisons 14.16sec 

100m Men Heat I Wind: +3.6mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st142Eris UkaleDelta 10.60sec
2nd204Odelusi AyokunleEkiti 10.70sec
3rd27Abdulkarim IbrahimAbu Zaria 11.14sec
4th351Hashimu AbaniwoMmazaria 11.33sec
5th455Nwajei PaulFCT 11.90sec

100m Men Heat II Wind: +2.4mps 100m Men Heat III Wind: +1.5mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st127Egwero OghogheneDelta 10.58sec
2nd12Ejike OgunoAbia 10.91sec
3rd202Femilade MichealEkiti 11.25sec
4th460Chijoke OkwomaPolice 11.40sec
5th78Sulaiman MosesArcade 11.69sec
PosBibNameClubD of BirthMark
1st499Tamunotonye BrigesPolice 10.74sec
2nd203Mathews MondayEkiti 10.86sec
3rd47Efunsile AdeolaPolice 10.96sec
4th86Abu AkpanBenue 10.98sec

100m Men Heat IV Wind: +1.1mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st321Adukwu BenjaminN.A 10.45sec
2nd386Olubodun KehindeOndo 10.80sec
3rd462Christian NwosuPolice 10.84sec
4th37Obinna NwosuABU Zaria 10.97sec

100m Men Heat V Wind: +1.9mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st144Isa SalisuCustoms 10.73sec
2nd453Alidu JosephPolice 10.87sec
3rd28Adamu JacksonABU Zaria 11.04sec
4th354Aliyu MusaNAVY 11.19sec
5th219OnwusenyeFCT 12.10sec

100m Men Heat VI Wind: +1.3mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st205Fred Ovie AgbajueOyo 10.59sec
2nd123Benedict AjudwaDelta 10.74sec
3rd53Ajibola JohnsonPAAP 11.92sec
4th34Kola SaadABU Zaria 11.18sec

100m Men Heat VII Wind: +5mps 100m Men Heat VIII Wind: +2.2mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st383Kamilu IsojolaOndo 10.62sec
2nd54Ilesanmi DotunDOAP 10.69sec
3rd103Darlington EberechiCDA 10.83sec
4th450Abdulmaliq MammanPolice DNF
5th47Adeniran AbiodunRacer DQ
PosBibNameClubD of BirthMark
1st303Oyebiyi AyobamFIR Abuja 10.59sec
2nd138Oletu NathanielDelta 10.78sec
3rd318Bamidele TaiwoImmigration 10.90sec
4th38Richard OgunleyeABU Zaria 11.17sec
5th457Jacom AkorPolice 11.45sec

100m Men Heat IX Wind: +3.6mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st275Christopher NwazeEnugu 10.52sec
2nd401Uzodima AniagoluOndo 10.70sec
3rd331Tope AkinolaKano 10.71sec
4th365Agi ChristopherNSCDC 10.79sec
5th496Adegoroye SolomonPolice 11.19sec
6th266Edwin G.Rivers 11.65sec
7th454Aliyu MaudePolice 12.56sec

100m Men Heat X Wind: +2.3mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st361Noah AkwuNSCDC 10.46sec
2nd44Olugbenyi ComfortOKPOI 10.66sec
3rd201Akinleye AbimbolaEkiti 10.76sec
4th105Onnekachi OjikeCDA 10.92sec
5th45Ogunshola KandeOyo 10.95sec
6th467Dauda JonesPolice 11.06sec
7th76Olayinka SeyiARCADA 12.37sec

400m Women Heat I 400m Women Heat II

PosBibNameClubD of BirthMark
1st162Abogunloko BukolaEkiti 55.04sec
2nd7Ogbonna ChidimaAbia 56.33sec
3rd149Happy EtufeEdo 57.05sec
4th378Funke OladoyeOndo 57.33sec
5th440Lynda FridayPolice 63.06sec
PosBibNameClubD of BirthMark
1st377Etim MargaretOndo 53.40sec
2nd381Yetunde AboluwadeOndo 57.48sec
3rd363Adama MuhammedNSCDC 58.01sec
4th500Ogunmatela TosinFIR Abuja 62.20sec
5th64Anthonia WedeARCADA 1:02.20sec

400m Men Heat I

PosBibNameClubD of BirthMark
1st50Nwafor OnyejiEnugu 48.32sec
2nd325Ahamadu AuduKano 50.40secs
3rd56Alale JohnsonDOAP 50.73sec
4th165Paul AdeyemiEkiti 52.85sec
5th73Paul OsiegbuZamfara 55.21sec

400m Men Heat II

PosBibNameClubD of BirthMark
1st477Habila DanjumaPolice 48.79sec
2nd495Segun OgunkolaPolice 48.87sec
3rd91George TerdoBenue 48.89sec
4th463Chukwuma M.Police 50.58sec
5th26Abajimito GabrielABU Zaria 50.67sec
6th133Njoteah Paul C.Delta 52.17sec
7th145Olawole AbajemitoDynamic 52.19sec

400m Men Heat III

PosBibNameClubD of BirthMark
1st472Ekundayo SehuboPolice 49.14sec
2nd134Njoteah PeterDelta 49.66sec
3rd146Okitiakpe OjegabestDynamic 50.30sec
4th106Otto CyprianCDA 50.71sec
5th30Charles EbelebeABU Zaria 52.04sec
6th491Oguchukwu OkekePolice 53.67sec

400m Men Heat IV

PosBibNameClubD of BirthMark
1st369Onakoya Tope AbiolaNSCDC 47.07sec
2nd400Tobi OgunmolaOndo 47.83sec
3rd57Adejuyegbe OlabodeDOAP 49.18sec
4th497Sunday OchePolice 50.81sec
5th33Joseph DarselyABU Zaria 51.81sec
6th266Edwin G.Rivers 52.63sec
7th74Lawrence AdedejiZamfara 64.00sec

200m Women Heat I Wind: +0.1mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st163Jethro BunmiEkiti 24.75sec
2nd363Adama MohammedNSCDC 25.00sec
3rd429Blessing IbirahPolice 25.27sec
4th25Mercy AbaABU Zaria 26.32sec
5th68Mariam BelloARCADE 36.52sec

200m Women Heat II Wind: +1.1mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st377Etim MargeretOndo 23.73sec
2nd376Akinsola ShileolaOndo 24.73sec
3rd162Abogunloko BukolaEkiti 24.84sec
4th461Nmadu NDIDIPolice 26.73sec

110m HURDLES MEN FINAL Wind: +1.2mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st107Samuel OkonCDA 14.28sec
2nd46Benjamin WisdomRacer 14.66sec
3rd501Tosin KalejayePolce 15.06sec
4th336Chime ZedekiahLonestar 15.07sec
5th96Siemon AyubaBenue 15.78sec

200m Men Heat I Wind: +1.0mps 200m Men Heat II Wind: +2.2mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st361Noah AkwuNSCDC 20.97sec
2nd114Isa SalisuCustoms 21.71sec
3rd303Oyebni AyobamiFir Abuja 21.72sec
4th37Obinna NwosuABU Zaria 22.55sec
5th496Solomon AdegoroyePolice 23.13sec
6th62Samuel DavidNiger 23.23sec
7th45Abdulmalik MammanPolice 24.00sec
PosBibNameClubD of BirthMark
1st123Benedick UdohDelta 22.05sec
2nd495Shegun OgunkolaPolice 22.34sec
3rd45Ogunsola KehindeOyo 22.37sec
4th318Bamidele TaiwoImmigration 22.61sec
5th255Elemiba EmmaPrison 23.53sec

200m Men Heat III Wind: +0.6mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st205Fred Ovie AgbajeOndo 20.8sec
2nd499Briggest TaminotonyePolice 21.5sec
3rd386Olubodun KehindeOndo 21.5sec
4th27Abdulkarim IbrahimABU Zaria 22.4sec
5th47Abiodun AdeniranRacer 22.9sec

200m Men Heat IV Wind: +0.8mps

PosBibNameClubD of BirthMark
1st142Ikale ElvisDelta 21.53sec
2nd471Efunsite AdeolaPolice 22.06sec
3rd53Jibola JohnsonDOAP 22.25sec
4th453Alidu JosephinePolice 22.42sec
5th12Egike OgunoAbia 22.99sec
6th455Nwogei PaulFCT 23.82sec
7th219Henry G. OnwosonyeFCT 24.62sec
8th482Lai MarcusPolice 24.74sec

800m Men Heat I

PosBibNameClubD of BirthMark
1st478Ishaku MuhammedPolice 1:53.28sec
2nd9Agu JustineAbia 1:55.32sec
3rd49Igiliegbe ChibuzorEnugu 1:55.91sec
4th320Enock DogoyaroImmigration 1:56.98sec
5th92Godwin ApuuBenue 2:02.15sec
6th40Simeon Y. KureABU Zaria 2:04.55sec
7th202Reuben PeterFavoured 2:05.10sec
8th330Suleman Ja’afaruKano DNF

800m Men Heat II

PosBibNameClubD of BirthMark
1st309Ihekandu PhilominaCD 2:11.68sec
2nd79Agber ShimenegeBenue 2:18.51sec
3rd395Rita IfemePrisons 2:26.50sec
4th84Seember UnokiyarBenue 2:28.03sec
5th447Queen IgbogonwuPolice 2:48.78sec
6th65Hanatu IbrahimARCADA D N F

800m Men Heat III

PosBibNameClubD of BirthMark
1st468Christine DalopPolice 1:57.99sec
2nd218Okonowo SamuelFCT 1:58.20sec
3rd268Godfrey MusaRivers 1:58.31sec
4th326Felix MusaKano 2:00.94sec
5th97Simon KukuBenue 2:01.09sec
6th275Friday DuniyaPolice 2:03.52sec
7th329Samuel AbbaKano 2:03.70sec
8th71Bello MuhammedAREADA 2:26.00sec

Hammer Men Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st382Ibrahim BabaOndo 53.97m
2nd355Dauda OmiziNavy 49.05m
3rd130Felix OpuanaDelta 46.65m
4th108Onayanse FelixChristable 46.15m
5th121Charles OyesebholoDelta 42.98m

Long Jump Men Final Triple Jump Women Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st444Oladimeji ToyinPolice 7.10m
2nd483Lebi PsalmPolice 6.84m
3rd58Olorunwa BamgboseDOAP 6.64m
4th21Diete Spiff MichaelABU Zaria 6.48m
5th34Kola SaadABU Zaria 6.26m
6th457Jacob AkorPolice 6.22m
7th32Willy OluwadisonKaduna 5.80m
8th370Phinehas A. BayeiNSCDC 5.59m
PosBibNameClubD of BirthMark
1st144Otonye IworimaDestiny 13.34m
2nd304Blessing IbrahimICDO ngr 13.28m
3rd2Jude NnennaAbia 12.16m
4th274Odili VeronicaSloektan 11.72m

DAY TWO

20Km Walk Race Women Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st306Jay DavisICDO NGR 2:05.47sec
2nd446Queen HenshewPolice 2:13.35sec
3rd364Kafayat BabalolaNSCDC 2:19.21sec

20Km Walk Race Men Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st451Adeyemi KazeemPolice 1:46m 56sec
2nd374Elegbede DeleOgun 1:47m 16sec
3rd493Oluwaseyi LawalPolice 1:48m 32sec
4th60Alade FelixPolice 1:53m 18sec
5th337Umoru Yusuf LovelyLuckshine 1:59m 28sec
6th52Saheed MuniruRacer 2:38m 01sec

Discus Women Final

PosBibNameClubD of BirthMark
1st101Keke ImmaculateCDA 40.59m
2nd315Ede Ebele ChichiImmigration 38.46m
3rd487Patricia UzuegbuPolice 32.38m
4th102Nkechi ChimeCDA 31.18m
5th432Ngozi OnyigboPolice 27.20m

Hammer Women Final 3.00pm Shot Put Women Final Classic Event

PosBibNameClubD of BirthMark
1st308Quadri RashidatICDO NGR 44.46m
2nd101Keke ImmaculateCDA 27.94m
3rd428Benedicata ItuahPolice 24.83m
4th102Nkechi ChimeCDA 24.41m
5th315Edeh NebechiImmigration 18.52m
6th432Ngozi OnyigboPolice 14.88m
The Athletics Federation of Nigeria
Golden League
Afternoon 26th – 27th March, 2010 Kaduna
  Result
3.00pm400m HurdlesWomenFinal Golden League Event
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st435Folajogun AkinduroPolice 62.47secs
2nd308Philomina IhekanduICDO NGR 66.01secs
3rd273Grace AyemobaSloektan 71.79secs
 274Victoria OdiliSloektan DNF
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st102Nkechi ChimeCDA 13.23m
2nd405Okoro PatianceEdo 12.57m
3rd101Keke ImmakulateCDA 12.00m
4th428Benedicta ItuaPolice 11.10m
5th315Edeh ChichiImmigration 10.43m
6th324Bukola JohnsonKano 10.11m

3.00pm Triple jump Men Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st124Blessed UgwamadoDelta 15.50m
2nd483Lebi PsalmPolice 15.30m
3rd21Dieta-Spiff MichealABU Zaria 14.55m
4th59Wasiu MustaphaEdo 13.92m

3.00pm High Jump Women Final Classic Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st100Esiekpe Y. RukevweCDA 1.70m
2nd405Okoro PatienceEdo 1.65m
3rd118Idhe HopeDelta 1.65m

3.10pm 400m Hurdles Men Final Golden League Event 3.25pm 100m Men Semi Final 1

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st272Steve FikahRivers 53.08secs
2nd94Onakpoberuo IvoryBenue 53.93secs
3rd452Tosin KalejaiyePolice 53.99secs
4th498Tajudeen OyewolePolice 54.88secs
5th107Samuel OkoCD 55.17secs
6th270Mark Mathew OmiriRivers 57.19secs
7th421Osita ThomasDB Jos 57.62secs
8th459Benjamin IshayaPolice 60.86secs
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st321Adukwu BenjaminN.A 10.28secs
2nd303Oyebiyi AyobamFIR Abuja 10.66secs
3rd142Elvis UkaleDelta 10.72secs
4th144Isa SalisuCustoms 10.73secs
5th203Mathews MondayEkiti 10.78secs
6th204Odelusi AyokunleEkiti 10.81secs
7th453Alidu JosephPolice 10.91secs
8th103Darlington EberechiCDA 11.05secs

3.25pm 100m Men Semi Final 2

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st205Fred Ovie AgbajueOndo 10.44secs
2nd361Noah AkwuNSCDC 10.46secs
3rd383Kamilu IsojolaOndo 10.72secs
4th401Uzodima AniagoluOndo 10.76secs
5th386Olubodun KehindeOndo 10.84secs
6th499Tamunotonye BrigesPolice 10.85secs
7th12Ejike OgunoAbia 10.86secs
8th365Agi ChristopherNSCDC 10.97secs

3.25pm 100m Men Semi Final 3

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st127Egwero OghogheneDelta 10.37secs
2nd275Christopher NwazeEnugu 10.67secs
3rd123Benedict AjudwaDelta 10.80secs
4th138Oletu NathanielDelta 10.85secs
5th331Tope AkinolaKano 10.89secs
6th201Akinleye AbimbolaEkiti 10.91secs
7th54Ilesanmi DotunDOAP 11.02secs
 44Olugbenyi ComfortOKPOI DNS

3.35pm 400m Women Final Golden League Event 3.45pm 400m Men Final B Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st377Etim MargaretOndo 52.44secs
2nd162Abogunloko BukolaEkiti 54.78secs
3rd7Ogbonna ChidimaAbia 55.91secs
4th378Funke OladoyeOndo 56.26secs
5th381Yetunde AboluwadeOndo 56.97secs
6th363Adama MuhammedNSCDC 58.33secs
7th149Happy EtufeEdo 58.45secs
8th500Ogunmatela TosinFIR Abuja 61.58secs
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st134Njoteah PeterDelta 48.56secs
2nd56Alale JohnsonDOAP 49.76secs
3rd497Sunday OchePolice 50.03secs
4th146Okitiakpe OjegabestDynamic 50.07secs
5th106Otto CyprianCDA 50.93secs
6th26Abajimito GabrielABU Zaria 51.23secs
 325Ahamadu AuduKano DNF

3.55pm 400m Men Final A Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st369Onakoya Tope AbiolaNSCDC 46.97secs
2nd400Tobi OgunmolaOndo 47.19secs
3rd50Nwafor OnyejiEnugu 47.81secs
4th495Segun OgunkolePolice 48.48secs
5th472Ekundayo SehuboPolice 48.89secs
6th57Adejuyegbe OlabodeDOAP 49.21secs
7th91George TerdoBenue 49.49secs
8th477Habila DanjumaPolice 49.52secs

4.00pm Javelin Men Final Golden League Event

OrderBibNameState/ClubDoBMark
1518Samuel NnamuPrisons  
2159kingsley IgbinosunEdo  
3413Tunde AdeyemiOyo8/7/1986 
4108Onayanse FelixChristable  
5477Friday OsanyandePolice  
6125Chinedu EzeofforDelta  
7512Kelechukwu EzzeofforPrisons  

4.00pm 800m Men Final Golden League Event 4.15pm Discus Men Final Classic Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st478Ishaku MuhammedPolice 1.52m 60sec
2nd9Agu AugustineAbia 1.52m 90sec
3rd49Igiliegbe ChibuzorEnugu 1.55m 23sec
4th268Godfrey MusaRivers 1.58m 25sec
5th468Christine DalopPolice 2.00m 01sec
6th218Okonowo SamuelFCT 2.00m 70sec
7th326Felix MusaKano 2.03m 75sec
8th321Enock DogonyaroImmigration DNS
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st512Kelechukwu EzzeofforPrisons 48.02m
2nd61Ifebueme ChiedozieEnugu 46.52m
3rd157Godwin ImoisiEdo 45.47m
4th467Dannis SundayPolice 45.31m
5th319Christopher AmehImmigration 45.27m
6th390Patric OgbusheOndo 44.39m

4.15pm High Jump Men Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st55Emudaola Walter WoleAnambra5/30/19922.05m
2nd136Obiora ArinzeDelta 2.00m
3rd484Lebi SamPolice 1.95m
4th48Eze JustineEnugu 1.95m
5th51Akingbesote SimiloluwaEkiti 1.90m
6th41Zakkari IbrahimABU Zaria 1.90m

4.30pm 1,500m Women Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st418Ruth SaniPlateau 4:41m 82sec
2nd307Philomina IhekanduICDO NGR 4:41m 83sec
3rd79Agber ShimenegeBenue 4.45m 99sec
4th84Beember UnokyeurBenue 5.06m 88sec
5th430Bunmi OdejobiPolice 5.10m 67sec
6th417Nkechi FelixPlateau 5.23m 95sec

4.40pm 100m Women Final Golden League Event 100m Men Final Golden League Event

PosBibNameClubD of BirthMark
1st8Omaka JosephineAbia 11.51secs
2nd426Adejoke TawaPolice 11.64secs
3rd393Chinazor AmadiPrisons 11.81secs
4th269Silas StellaRivers 11.83secs
5th424Abibatu YusufPolice 11.98secs
 376Akinsola SileolaOndo DNF
 273Grace AyemobaSloektan DNF
 163Jethro BunmiEkiti DQ
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st127Egwero Ogho-OgheneDelta 10.20secs
2nd321Adukwu BenjaminNigeria Army 10.21secs
3rd205Fred Ovie AgbajeOndo 10.39secs
4th361Noah AkwuNSCDC 10.53secs
5th142Elvis UkaleDelta 10.57secs
6th275Christopher NwazeEnugu 10.66secs
7th303Oyebiyi AyobamFIR Abuja 10.68secs
8th383Kamilu IsojolaOndo 10.84secs

5.10pm 5,000m Women Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st418Ruth SanniPlateau 18.10m 79sec
2nd305Janet DungBauchi 18.18m 79sec
3rd415Hudung GyangPlateau 18.21m 51sec
4th427Asedo QueenslyPolice 18.43m 02sec
5th87Sange MannyerBenue 18.46m 64sec
6th85Mrumum ZakorBenue 19.16m 22sec
7th436Mercy EdwardPolece 19.45m 84sec

5.15pm Long Jump Women Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st393Chinasa AmadiPrisons 6.24m
2nd118Hope IdheDelta 6.09m
3rd2Ajude NnennaAbia 6.00m
4th304Blessing IbrahimICDO NGR 5.98m
5th144Otonye IworimaRivers 5.81m
6th274Veronica OdiliSloektan 5.70m

5.20pm 200m Women Final Golden League Event 5.40pm 10,000m Men Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st377Etim MargeretOndo 23.78secs
2nd162Abogunloko BukolaEkiti 24.79secs
3rd163Jethro BunmiEkiti 24.85secs
4th363Adama MohammedNSCDC 24.96secs
5th25Mercy AbuABU Zaria 26.11secs
 429Blessing IbirahPolice DNS
 461Nmadu NDIDIPolice DNS
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st481Kefas WilliamsPolice 30.49m 84sec
2nd420Gyang EmmanuelICDO NGR 30.57m 30sec
3rd312John BulusICDO NGR 30.57m 72sec
4th402Danjuma GyangPlateau 32.04m 49sec
5th317Dayong SamuelImmigration 33.29m 46sec
6th98Yenyo StevenBenue 33.42m 50sec
7th93Mtonga SolomonBenue 34.26m 88sec
8th449Sunday JamesKaduna 35.01m 42sec

6.20pm 4x100m Men Final Golden League Event 6.40pm 4x400m Men Final Golden League Event

PosBibNameState/ClubDoBMark
1st Ao Oyebiyi, Benjamin Adukwu, Uzodimma Aniagolu, Fredrick AgbosaOndo 40.65secs
2nd138Oghoghene Egwero, Ajidua Benedict, Oletu Nathaniel, Ukale ElvisDelta 41.11secs
3rd365Samuel Okon, Agi Christopher, Onakoya Biola, Akwu NoahICDO NGR 41.28secs
4th499Anthony Ogwu, Aurthor Okubuti,Chijoke Okwoma, Danjuma AndrewPolice 41.46secs
5th201Adeyemo Paul, Akinleye Abimbola, Familade Michael, Odelusi AyokunleEkiti 42.56secs
6th71Olayinka Seyi, Sulaiman MosesArcade 43.62secos
7th70Satu M., Aliyu Sule, Bala Yusuf, Ibrahim MusaKebbi 43.09secs
8th37Abdukarim Ibrahim, Adamu Jackson, Bennard Ejeh, Richard OgunleyeABU Zaria 44.38secs
PosBibNameState/ClubDoBMark
1st134Njotech Peter, Njotech Paul, Ukale Elvis, Amodu HauduDelta 3:11.58secs
2nd205Onakoya Temitope Biola, Akwu Noah, Otto Cyprian, Fredrick AgbajeICDO NGR 3:13.48secs
3rd472Aurthor Okubuti, Chijoke Okwoma, Benechine Ndubueze, Segun OgunkolePolice 3:16.57secs
4th403Godfrey Kunda, Sunde Eriba, Felix Musa, Rotji GonapPlateau 3:22.42secs
5th26Abdukarim Ibrahim, Adamu Jackson, Mark Orduen, Muitallib Taiye MaarufABU Zaria 3:23.99secs
6th73Isiaku Yusuf, Lawrence AdeArcade 3:41.40secs