7th Nkoyo Ibori U-18 Athletics Championships, Oghara, March 4-6, 2010 – Results

100m Girls Heat Iwind -0.0mps
PosBibNameStateDoBMark
1st79Hope JacobKaduna24/01/199312.25Secs
2nd26Okorie MaryBauchi5/5/199412.62secs
3rd135Adewale AdebusolaRivers28/05/199412.70secs
4th1Nneoma BrownAbia30/6/199313.06secs
5th95Ajasa OlutaayoOgun10/3/199613.31secs
6th125Seun FolamiOyo9/3/199313.44secs
7th69Adewunmi SeunEkiti10/10/199513.56secs
8th61Ebere EkezeEdo28/11/199314.77secs

100m Girls Heat 2wind -0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st2Nkeiruka UwakweAbia28/7/199412.37secs
2nd149Njoku SarahOndo5/9/199712.69secs
3rd148Yemi OlubajoOyo1/12/199412.81secs
4th80Mercy Enrwa AbuKaduna23/09/199413.61secs
5th67Sanusi BlessingEkiti10/5/199614.25secs
6th35Musa AishetuBenue17/07/199514.91secs
7th70Friday JoyEkiti11/3/199615.28secs
8th137Efe FavourRivers14/05/1994DNS

100m Girls Heat 3wind -0.1mps

PosBibNameStateDoBMark
1st60Isoken IgbinosuEdo23/07/199312.32secs
2nd107Obanoye GbemisolaOndo23/11/199312.84secs
3rd134Odia LovethRivers10/6/199412.85secs
4th3Queen EgegeAbia3/12/199312.95secs
5th78Gbadamosi .T. HassanFCT14/11/199413.14secs
6th68Adeloye TosinEkiti12/12/199613.24secs
7th90Chime GloryLagos19/05/199513.49secs
8th88Bada Iyanuoluwakogi3/1/199513.82secs

Javelin Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st23Igwebuike Akachukwu SolomonAnambra31/12/199449.45m
2nd54Nwoye IfeanyiDelta21/11/199344.07m
 

 

 30Akintokun Bode KellyOndo24/04/1993DNF
 

 

 102Eniola JosephOndo14/09/1993DQ

ResultShot Put Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st54Nwoye Ifeanyi .ADelta21/11/199318.84m
2nd142Onasanya OwolabiRivers5/12/199311.25m
 

 

 209Okafor Stanley OnyiyeAnambra12/6/1994DNF
 

 

 154Kelvin UthoborEdo 

 

 DQ
 

 

 215Okpozih ShadrachDelta 

 

 DQ
 

 

 281Victor UgonnaDelta 

 

 DQ

1500m Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st129Pereira OluwabukolaRivers10/12/19954.40:97.
2nd34Agber ShimenegeBenue22/12/19934.42:44.
3rd119Abiye DavidOyo20/4/19924.4:45.
4th132Shabi MosidatRivers6/4/19934.44:88.
5th130Ogunkoya MaibatRivers11/5/19934.45:59.
6th109Emmanuel B. NgoziOndo5/4/19964.49:52
7th50Daisy AkpofaDelta15/9/19935.01:59.
8th44Ekpenyong B. OkonCross River4/4/19945.05:43.

1500m Boys Finals

PosBibNameStateDoBMark
1st104Ogunseye GokeOgun28/2/19944.06:72.
2nd143Bamgbala RahamonRivers3/4/19934.07:91
3rd113Adeyami OlaoluwaOndo12/12/19934.09:35
4th127Reuben PeterPlateau1/6/19944.09:69
5th15Daniel GodwinAdamawa15/9/19934.15:37
6th13Obinna NwaneriAbia26/4/19944.19:35
7th117Adeyemo K. MatanmiOsun5/11/19934.37:57

110m Hurdles Boys Finalwind -0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st146Mark MathewRivers25/1/199317.33secs
2nd11Chibeze OgbonnaAbia1/10/199321.10secs
3rd10Uche IbeAbia12/12/199321.80secs
4th13Obinna NwanewiAbia26/04/199422.19secs

Hurdles 100m Girlswind -0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st85Dayo OshinbanjoKebbi14/5/199416.71secs
2nd137Efe FavourRivers14/05/199416.84secs
3rd133Aweda RukayatRivers25/05/199416.92secs
4th124Rukayat LawalOyo12/6/199320.47secs
5th6Ann NwaoguAbia1/10/199320.58secs
6th86Kemi AdekoyaKebbi16/1/1994DNS

Result400m Girls Heat 1

PosBibNameStateDoBMark
1st2Nkeiruka UwakweAbia28/7/199455.36secs
2nd65Ehis OzegbeEdo9/6/199360.21secs
3rd137Efe FavourRivers14/05/199460.79secs
4th115Emmanuel PatienceOsun20/12/199361.69secs
5th47Aziebgehin FaithDelta24/10/199563.76secs
6th91Awolesi OlabisiLagos19/10/199570.67secs

400m Girls Heat 2

PosBibNameStateDoBMark
1st66Rita OssaiEdo10/10/199556.82secs
2nd153Queen EgegeAbia3/12/199358.80secs
3rd96Abimbola JunaidOgun8/12/199659.48secs
4th48Success NwaforDelta24/11/199460.87secs
5th139Chidima NwaforRivers23/4/1993DNS
6th121Bukola AbodunrinOyo7/2/1994DNS
7th25Thophanus VictoriaBauchi13/05/1993DNS

Heat 3 400m Girls

PosBibNameStateDoBMark
1st133Aweda RukayatRivers25/05/199458.68secs
2nd99Oyemade EborahOgun10/11/199460.97secs
3rd16Ekwo Emem PeterAkwa Ibom1/5/199261.10secs
4th71Olalere RuthEkiti11/11/199564.80secs

400m Girls Heat 4

PosBibNameStateDoBMark
1st110Oladoye FunkeOndo5/12/199357.66secs
2nd42Chidima OkechukwuCross River11/11/199459.30secs
3rd58Kadiri SarahEbonyi12/12/199460.81secs
4th136Howells AminayanateRivers26/07/199362.39secs
5th81Atinuke OlukolaKano15/9/199468.18secs
6th17Idara DanielAkwa ibom26/6/199269.10secs

400m Boys Heat 1

PosBibNameStateDoBMark
1st141Isa UmarRivers10/6/199350.03secs
2nd63Akerele OmaizaEdo12/2/199351.60secs
3rd46Jasper Bassey NsikaCross Rivers15/06/199351.99secs
4th171David SamuelNiger25/05/199352.06secs
5th18Udo Saviour FridayCross Rivers23/3/1993DNS
6th84David JosephKano21/8/1993DNS

Result400m Boys Heat 2

PosBibNameStateDoBMark
1st19Akpa Ubon SundayAkwa Ibom1/1/199350.33secs
2nd59Ugochukwu OttahEbonyi15/08/199451.75secs
3rd77Jeje BusayoEkiti20/05/199553.88secs
4th89Aremu ArimiyanKogi30/12/199254.11secs
5th144Lawal T. AdemolaRivers13/06/199454.58secs
6th105Emmanuel OdejobiOgun6/2/199360.47secs

400m Boys Heat 3

PosBibNameStateDoBMark
1st128Edora AnthonyPlateau 

 

 50.24secs
2nd145Bariadora FridayRivers19/12/199450.34secs
3rd65Orukpe ErayokanEdo10/12/199351.41secs
4th83Bashiru Salisu FaggeKano2/2/199354.24secs
5th112Akinnitire seun OlamideOndo10/1/199659.75secs
6th30Abdulraham MammanBauchi23/05/1994DNS

Final Long Jump Boys

PosBibNameStateDoBMark
1st100Olajide AbiolaOgun7/8/19936.55m -0.1
2nd23Igwebuike AkachukwuAnambra31/12/19946.00m -0.0
3rd19Akpan Ubom SundayAkwa Ibom1/1/19935.89m +0.1
4th140Olaleye Gabrielrivers10/6/19935.80m +0.1
5th10Uche IbeAbia12/12/19935.05m +0.1

Final 100m Girlswind +0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st2Nkeiruka UwakweAbia28/7/199412.27secs
2nd60Isoken IgbinosuEdo23/07/199312.43secs
3rd79Hope JacobKaduna24/01/199312.53secs
4th148Yemi OlubajoOyo1/12/199412.89secs
5th149Njoku SarahOndo5/9/199712.89secs
6th135Adewale AdebusolaRivers28/05/199413.11secs
7th107Obanoye Gbemisola IbidunOndo23/11/199313.11secs
8th26Okorie MaryBauchi5/5/199415.50secs

Result100m Boys Finalwind +0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st14Harry ChukwudiAbia9/1/199311.01secs
2nd102Quadri AbiodunOgun6/4/199311.22secs
3rd92Ifiok AndrewLagos24/11/199311.24secs
4th101Ifemosun dareOgun5/5/19931155secs
5th154Afolabi OlamideEkiti10/12/199611.56secs
6th55Odudura DivineDelta14/5/199211.73secs
7th76Jaiyeoba YinkaEkiti10/3/199511.75secs
8th103Sobusi TaiwoOgun6/2/199511.81secs

Discuss Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st108Nana Taye AinaOndo1/10/199326.98m
2nd49Obuakaeze AmalaDelta9/5/99426.14m
3rd52Agu AdaDelta6/6/199425.06m
4th1Brown NneomaAbia30/6/199324.18m
5th40Ahmed JuanBenue12/6/199323.42m
6th87Agbelusi OlufunmilayoKebbi7/1/199521.00m
7th41Zever PrisciliaBenue12/5/199320.20m
8th72Olatunji MaiameEkiti5/3/199619.74m

ResultDAY TWO

FRIDAY 5TH MARCH, 2010

9.00am 5,000m Final Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st126Emmanuel GyangPlateau13/9/199315.05.12.
2nd113Adeyemi Olaoluwa SundayOndo12/12/199316.23.90.
3rd118Razaq Azeez AgboolaOsun7/4/199316.52.46.
4th13Obinna NwaneriAbia26/4/199417.02.67
5th44Ekpenyong B. OkonCross Rivers4/4/199418.32.36.
6th117Adeyemo Kazeem MatanmiOsun5/11/1993DNS
7th143Bamgbala RahamonRivers3/4/1993DNS

400m Hurdles Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st137Efe FavourRivers14/05/199465.31secs
2nd133Aweda RukayatRivers25/05/199466.34secs
3rd86Kemi AdekoyaKebbi14/5/199467.20secs
4th48Success NwazorDelta24/11/199469.88secs
5th85Dayo OshinbajoKebbi14/5/199470.11secs
6th6Ann NwoguAbia1/10/199371.15secs
7th138Bassey GraceRivers7/10/199471.36secs
8th38Omirigbe AbigaelBenue11/9/199380.91secs

9.50am 400m Hurdles Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st146Mark MathewRivers25/1/199357.03secs
2nd11Chibyezee OgbonnaAbia1/10/199362.27secs
3rd89Aremu ArimiyanKogi30/12/199263.48secs
4th77Jeje BusayoEkiti20/05/199564.59secs

10.10am 10.00am 800m Girls Heat I

PosBibNameStateDoBMark
1st98Ogunola SerahOgun12/10/19962.22.04
2nd5Maryann EtoamaAbia10/7/19932.24.40
3rd114Soliu MaryamOsun11/1/19942.26.85
4th36Unokyur SeemberBenue27/7/19952.29.47
5th21Agu Obibueze ChinyereAnambra11/11/9942.31.82
6th88Bada IyanuoluwaKogi3/1/19952.44.19
7th120Titi AjakayeOyo26/6/19932.47.19
8th48Success NwazorDelta24/11/1994DNS

Result10.10am 800m Girls Heat II

PosBibNameStateDoBMark
1st63Rita OssaiEdo10/10/19952.17.12
2nd119Abiye DavidOyo20/4/19922.17.26
3rd34Agber ShimenengeBenue22/12/19932.18.61
4th130Ogunkoya MuibatRivers11/5/19932.19.61
5th97Solarin YemisiOgun28/2/9942.23.79
6th109Emmanuel Blessing NgoziOndo5/4/19962.28.05
7th94Christy Okafor AdahNiger26/02/19922.36.95
8th9David ChidumAbia12/11/19932.59.06
9th44Ekpenyong B. Okon 

 

 Cross RiverDNS

800m Heat 1 Boys

PosBibNameStateDoBMark
1st143Bamgbala RahamonRivers3/4/19932.06.57
2nd13Obinna NwaneriAbia26/4/19942.07.16
3rd82Simon AbaKano14/8/19932.07.91
4th117Adeyemo Kazeem MatonmiOsun5/11/19932.09.91
5th29Musa TimothyBauchi11/10/19942.30.98
 

 

 94Christy Okafor AdahNiger26/02/1992DNS
 

 

 59Ugochukwu OttahEbonyi15/08/1994DNS

10.30am 800m Boys Heat II

PosBibNameStateDoBMark
1st104Ogunseye GokeOgun28/2/19942.17.12
2nd65Orukpe ErayokanEdo10/12/19932.17.26
3rd56Bulaimin OladepoDelta24/10/19942.18.61
4th127Reuben PeterPlateau1/6/19942.19.61
5th28Halilu AdamuBauchi22/08/19942.23.79
6th89Aremu ArimiyanKogi30/12/19922.28.05

200m Girls Heat 1wind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st60Isoken IgbinosuEdo17/09/199325.85secs
2nd149Njoku SerahOndo5/9/199726.46secs
3rd131Amedigini CeciliaRivers17/09/199326.88secs
4th78Gbadamosi Taiwo HassanaFCT14/11/199427.77secs
5th2Nkeiruka UwakweAbia28/7/1994DNS
6th35Musa AishetuBenue17/07/1995DNS
7th81Atinuke OlukolaKano15/9/1994DNS

Result200m Girls Heat 2wind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st136Howells AminayanateRivers26/07/199326.70secs
2nd62Ebere EkezeEdo28/11/199326.86secs
3rd16Ekwo Emem PeterAkwa Ibom1/5/199226.90secs
4th125Seun FolamiOyo9/3/199322.72secs
5th90Chime GloryLagos19/05/199527.96secs
6th89Iyamu ChidumKogi24/12/199328.95secs
7th43Easther UpongCross River9/9/1994DNS
8th69Adewunmi SeunEkiti10/10/1995DNS

200m Girls Heat 3wind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st58Kadiri SarahEbonyi12/12/199426.69secs
2nd148Yemi OlubajoOyo1/12/199426.76secs
3rd4Chukwu ChinenyeAbia2/7/199426.84secs
4th17Idara DanielAkwa Ibom26/6/199227.42secs
5th139Nwafor ChidumRivers23/4/199327.88secs
6th67Sanusi BlessingEkiti10/5/199629.35secs
7th95Ajasa OlutayoOgun10/3/1996DNS
8th70Friday JoyEkiti11/3/1996DNS

200m Boys Heat 1wind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st141Isa UmarRivers10/6/199322.89secs
2nd19Akpan Uboh SundayAkwa Ibom1/1/199322.98secs
3rd102Quadri AbiodunOgun6/4/199323.04secs
4th75Yusuf IsmailaEkiti15/08/199623.66secs
5th12Onyeka NketaAbia8/8/199324.11secs
6th83Bashiru Salisu FaggeKano2/2/199324.76secs
7th66Akarele OmaizaEdo12/2/1993DNS
8th93Olumide AdekileNiger15/10/1994DNS

200m Boys Heat 2wind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st14Harry ChukwudiAbia9/1/199322.86secs
2nd145Bariadora FridayRivers19/12/199423.06secs
3rd92Ifiok AndrewLagos24/11/199323.12secs
4th154Afolabi OlamideEkiti10/12/199623.57secs
5th101Ifemosun DareOgun5/5/199323.78secs
6th76Jaiyeoba YinkaEkiti10/3/199524.46secs
7th103Sobusi TaiwoOgun6/2/199524.90secs
8th45Akan AugustinCross Rivers9/10/199425.91secs

Result200m Heat 3 Boyswind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st171David SamuelNiger 

 

 23.85secs
2nd147fabiyi GabrielEkiti 

 

 23.98secs
3rd150Makinde DayoEkiti 

 

 24.34secs
4th144Lawal ToheebRivers 

 

 24.69secs
5th61Godwin AirhienEdo 

 

 24.81secs
6th27Isa UsmanBauchi 

 

 25.61secs

400m Girls Semi Final I

PosBibNameStateDoBMark
1st2Nkiruka UwakweAbia28/7/199455.32secs
2nd133Aweda RukayatRivers25/05/199458.42secs
3rd65Ehis OzegbeEdo9/6/199359.37secs
4th58Kadiri SarahEbonyi12/12/199459.71secs
5th137Efe FavourRivers14/05/199469.91secs
6th99Oyemade EborahOgun10/11/1994DNF
7th136Howells AminayanareRivers26/07/1993DNF

400m Girls Semi Final II

PosBibNameStateDoBMark
1st66Rita OssaiEdo10/10/199556.22secs
2nd110Oladoye FunkeOndo5/12/199356.94secs
3rd153Queen EgegeAbia3/12/199356.64secs
4th96Abimbola JunaidOgun8/12/199659.64secs
5th16Ekwo Emem PeterAkwa Ibom1/5/199259.73secs
6th115Emmanuel PatienceOsun20/12/199363.18secs
7th42Chidima OkechukwuCross River11/11/1994DNC
8th47Aziegbehin FaithDelta24/10/1995DNC

3.25pm 200m Girls Semi-Final Iwind -0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st60Isoken IgbinosuEdo23/07/199325.97secs
2nd131Amedigini CeciliaRivers17/09/199326.87secs
3rd148Yemi OlubajoOyo1/12/199427.28secs
4th136Howells AminayanateRivers26/07/199327.40secs
5th125Seun FolamiOyo9/3/199329.03secs
 

 

 139Chidima NwaforRivers23/4/1993DNF
 

 

 16Ekwo Emem PeterAkwa Ibom1/5/1992DNF
 

 

 68Adeloye TosinEkiti12/12/1996DNF

Result3.30pm 200m Girls Semi-Final IIwind -0.0mps

PosBibNameStateDoBMark
1st149Njoku SerahOndo5/9/199726.62secs
2nd58Kadiri SarahEbonyi12/12/199426.95secs
3rd61Ebere EkezeEdo28/11/199327.14secs
4th4Chukwu ChinenyeAbia2/7/199427.54secs
5th78Gbadamosi Taiwo HassanaFCT14/11/199428.47secs
6th90Chime GloryLagos19/05/199528.55secs
 

 

 17Idara DanielAkwa Ibom26/6/1992DNF
 

 

 89Iyamu ChidumKogi 

 

 DNF

4.10pm 200m Boys Semi-Final Iwind -0.0mps

LaneBibNameStateDoBMark
1st14Harry ChukwudiAbia9/1/199322.81secs
2nd102Quadri AbiodunOgun6/4/199323.09secs
3rd145Bariadora FridayRivers19/12/199423.12secs
4th74Afolabi OlamideEkiti10/12/199623.72secs
5th101Ifemosun DareOgun5/5/199323.86secs
6th150Makinde DayoEkiti 

 

 24.75secs
7th61Godwin AirhienEdo 

 

 25.86secs
 

 

 171David SamuelNiger25/05/1993DNF

4.10pm 200m Boys Semi-Final IIwind -0.0mps

LaneBibNameStateDoBMark
1st92Ifiok AndrewLagos24/11/199323.00secs
2nd19Akpan Ubon SundayAkwa Ibom1/1/199323.08secs
3rd141Isa UmarRivers10/6/199323.14secs
4th147Fabiyi GabrielRivers 

 

 24.04secs
5th75Yusuf IsmailaEkiti15/08/199624.17secs
6th76Jaiyeoba YinkaEkiti10/3/199524.19secs
7th144Lawal ToheebRivers 

 

 25.58secs
 

 

 12Onyeka NketaAbia8/8/1993DNF

Shot Put Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st53Okocha ChinyereDelta26/07/199410.43m
2nd49Obuakaeze AmalaDelta9/5/9949.85m
3rd41Zever PriciliaBenue12/5/19939.49m
4th1Nneoma BrownAbia30/6/19938.81m
5th52Agu AdaDelta6/6/19948.70m
6th73Aina SimonEkiti10/5/19958.22m
7th108Nana Taye AinaOndo1/10/19938.17m
8th72Olatunji MariamEkiti5/3/19967.31m
9th116Agboola ShadiatOsun11/12/19934.55m

ResultLong Jump Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st79Hope JacobKaduna24/01/19935.72m -0.1
2nd135Adewale AdebusolaRivers28/05/19945.15m -0.0
3rd4Chukwu ChinenyeAbia2/7/19945.10m -0.0
4th17Idara DanielAkwa Ibom26/6/19924.94m -0.0
5th107Obanoye G. IdunnuOndo23/11/19934.85m -0.0
6th99Oyemade EborahOgun10/11/19944.82m -0.0
7th86Kemi AdekoyaKebbi16/1/19944.79m -0.0
8th28Taiwo GbadamosiFCT14/11/19944.76m -0.0

Javelin Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st39Terhemba BridgetBenue12/4/199430.26m
2nd108Nana Taye AinaOndo1/10/199329.21m
3rd87Oluwafunmi AgbeKebbi7/1/199528.50m
4h41Pricillia ZeverBenue12/5/199328.28m

DAY 3: 06/03/2010 AFTERNOON

3.00pm High Jump Boys Final

OrderBibNameStateDoBMark
1st100Olajide AbiolaOgun7/8/19931.70m
2nd76Jaiyeoba YinkaEkiti10/3/19951.65m
3rd140Olaleye Gabriel kayodeRivers10/6/19931.65m
4th23Igwebuike Akachukwu S.Anambra31/12/19941.65m
5th75Yusuf IsmailaEkiti15/08/19961.55m

3.00pm 200m Girls Finalwind -0.2mps

PosBibNameStateDoBMark
1st60Isoken IgbinosuEdo23/07/199325.04secs
2nd149Njoku SerahOndo5/9/199725.98secs
3rd61Ebere EkezeEdo28/11/199326.24secs
4th131Amedigini CeciliaRivers17/09/199326.34secs
5th148Yemi OlubajoOyo1/12/199426.65secs
6th136Howells AminayanateRivers26/07/199326.67secs
7th58Kadiri SarahEbonyi12/12/199426.70secs
8th4Chukwu ChinenyeAbia2/7/199426.83secs

Result3.20pm 200m Boys Finalwind -0.1mps

PosBibNameStateDoBMark
1st92Ifiok AndrewLagos24/11/199322.52secs
2nd14Harry ChukwudiAbia9/1/199322.62secs
3rd19Akpan Ubon SundayAkwa Ibom1/1/199322.70secs
4th102Quadri AbiodunOgun6/4/199322.74secs
5th145Bariadora FridayRivers19/12/199422.94secs
6th141Isa UmarRivers10/6/199323.03secs
7th74Afolabi OlamideEkiti10/12/199623.84secs
8th147Fabiyi GabrielRivers 

 

 24.03secs

3.30pm Discus Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st54Nwoye Ifeanyi AugustineDelta21/11/199343.16m
2nd23Igwebuike Akachukwu SolomonAnambra31/12/199432.40m
3rd77Jeje BusayoEkiti20/05/199521.04m

3.50pm 800m Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st119Abiye DavidOyo20/4/19922:15.66secs
2nd34Agber ShimenengeBenue22/12/19932:16.22secs
3rd130Ogunkoya MuibatRivers11/5/19932:17.16secs
4th98Ogunola SerahOgun12/10/19962:19.34secs
5th5Maryann EtoamaAbia10/7/19932:23.53secs
6th36Unokyur SeemberBenue27/7/19952:29.98secs
7th114Soliu MaryamOsun11/1/19942:30.81secs

4.10pm 800m Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st104Ogunseye GokeOgun28/2/19941:59.14secs
2nd65Orukpe ErayokanEdo10/12/19931:59.40secs
3rd143Bamgbala RahamonRivers3/4/19931:59.69secs
4th82Simon AbaKano14/8/19932:01.66secs
5th127Reuben PeterPlateau1/6/19942:03.11secs
6th56Bulaimin OladepoDelta24/10/19942:03.29secs
7th13Obinna NwaneriAbia26/4/19942:05.17secs
8th117Adeyemo Kazeem MatonmiOsun5/11/19932:12.96secs

Result4.00pm Triple Jump Girls Final

OrderBibNameStateDoBMark
2nd1Nneoma BrownAbia30/6/199310.85m -0.0
4th22Mgbako Vivian AdaobiAnambra12/9/19949.86m -0.0
1st79Hope JacobKaduna24/01/199311.23m -0.0
3rd38Omirigbe AbigielBenue11/9/199310.81m -0.0
5th99Oyemade eborahOgun10/11/19949.50m -0.0

4.20pm 400m Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st2Nkiruka UwakweAbia 

 

 54.75secs
2nd110Oladoye FunkeOndo 

 

 55.90secs
3rd153Queen EgegeAbia 

 

 57.09secs
4th65Ehis OzegbeEdo 

 

 57.88secs
5th96Abimbola JunaidOgun 

 

 58.39secs
6th58Kadiri SarahEbonyi 

 

 58.53secs
7th133Aweda RukayatRivers 

 

 59.45secs
8th66Rita OssaiEdo 

 

 61.19secs

3.20pm 400m Boys Final

PosBibNameStateDoBMark
1st141Isa UmarRivers 

 

 49.32secs
2nd19Akpa Ubon SundayAkwa Ibom 

 

 49.95secs
3rd145Bariadora FridayRivers 

 

 50.02secs
4th128Edora AnthonyPlateau 

 

 50.92secs
5th59Ugochukwu OttahEbonyi 

 

 51.55secs
6th63Akerele OmaizaEdo 

 

 52.20secs
7th46Jasper Bassey NsikaCross Rivers 

 

 54.01secs

4.50pm 5,000m Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st111Agidi YemiOndo22/9/199317:56.38secs
2nd129Pereira OluwabukolaRivers10/12/199518:03.55secs
3rd8Chinomso OgbonnaAbia4/4/199418:41.50secs
4th33Sange MamnyerBenue19/12/199318:41.93secs
5th132Shabi MosidatRivers6/4/199319:28.84secs
6th37Tiza MsuurBenue9/5/199419:38.12secs
7th32Zakor MrumunBenue5/2/199420:27.25secs
8th7Lechi Madubuezi 

 

 Abia9/9/199420:28.79secs

4th-6th March, 20 Result5.50pm 4x100m Girls Final

PosBibNameStateDoBMark
1st60Isoken Igbinosu, Ebere Ekeze, EhisOzegbe, Rita OssaiEdo23/07/199348.80secs
6128/11/1993
629/6/1993
6310/10/1995
2nd1Nneoma Brown, Nkeiruka Uwakwe, Queen Egege, Chukwu ChinenyeAbia30/6/199350.99sec
228/7/1994
33/12/1993
42/7/1994
3rd131Amedigini Cecilia, Aweda Rukayat, Odia Loveth, Adewale AdebusolaRivers17/09/199351.30secs
13325/05/1994
13410/6/1994
13528/05/1994
4th67Sanusi Blessing, AdeloyeEkiti10/5/199651.74secs
6812/12/1996
6910/10/1995
7011/3/1996
5th120Titi Ajakaye, Bukola Abodunrin, Deborah Adewale, Shallom AkinyeyeOyo26/6/199353.72secs
1217/2/1994
12218/4/1993
12310/9/1994
 

 

 103Sobusi Taiwo, Ifemosun Dare, Olajide Abiola, Quadri AbiodunOgun6/2/1995DNS
1015/5/1993
1007/8/1993
1026/4/1993